Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Społeczny Flaga: Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Uczniowie poznali kluczowe aspekty budowy oraz rozwoju dystrybucji systemów serwerowych

Uczniowie poznali kluczowe aspekty budowy oraz rozwoju dystrybucji systemów serwerowych

27 marca odbył się wykład otwarty poświęcony zagadnieniom związanym z zarządzaniem usługami i serwisami systemów serwerowych Linux. W wydarzeniu uczestniczyło około 60 uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk. Prelegentem był inż. Patryk Pieczarka - pracownik Instytutu Informatyki Stosowanej ANS w Elblągu, który przedstawił kluczowe aspekty budowy oraz rozwoju dystrybucji systemów serwerowych.

Podczas części teoretycznej omówiono fundamentalne zagadnienia związane z organizacją i zarządzaniem usługami serwerowymi, w tym podziałem usług w kontekście:

  • zarządzania serwerami WWW,
  • obsługi baz danych,
  • zarządzania infrastrukturą sieciową (isc-dhcp-server),
  • administracji kontami domenowymi(SMB),
  • wykorzystania serwera Samba nie tylko w roli serwera plików i drukarek, lecz także jako narzędzia do bardziej zaawansowanych funkcji zarządzania użytkownikami i zasobami.

Po zakończeniu wykładu przeprowadzono quiz na platformie Quizziz, weryfikujący poziom przyswojenia wiedzy przez uczestników.Czterech najlepszych uczestników otrzymało nagrody niespodzianki.

W ramach części praktycznej, dla pełniejszego zobrazowania zastosowania zdobytej wiedzy, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procesem konfiguracji serwera DHCP. Omówiono oraz wdrożono usługę serwera DHCP, a następnie przeprowadzono test odbioru danych na kliencie, bazując na dwóch prostych plikach konfiguracyjnych. Środowisko demonstracyjne, przygotowane przez prowadzącego, zostało udostępnione publicznie, co umożliwia uczniom samodzielne przeprowadzanie eksperymentów oraz testowanie bazowej konfiguracji w praktyce.

Wykład i ćwiczenia praktyczne stanowiły kompleksowe wprowadzenie do zagadnień administracji usługami w systemach serwerowych Linux. Zajęcia te nie tylko umożliwiły uczniom poszerzenie wiedzy teoretycznej, ale również pozwoliły na bezpośrednie zastosowanie zdobytych informacji w praktyce, co jest kluczowym elementem w procesie kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinie informatyki.

- Proces wdrażania usług serwerowych wiąże się z koniecznością rozwiązywania problemów wynikających z konfiguracji. Każde napotkane wyzwanie rozwija kreatywne myślenie oraz umiejętność analizy i diagnozy błędów, co jest kluczowe zarówno w edukacji, jak i przyszłej pracy zawodowej.Zdobyte doświadczenie pozwala uczniom i studentom na skuteczniejsze projektowanie, optymalizację i dostosowywanie usług IT, co stanowi solidną podstawę do pracy w zawodzie administratora systemów, inżyniera DevOps czy specjalisty ds. bezpieczeństwa IT - stwierdził inż. Patryk Pieczarka.


Data publikacji: 28 marca 2025

Przewiń do góry